Doprajme preživším dôstojnosť

Zatiaľ ste spolu darovali
0

Napriek tomu, že ubehlo vyše 75 rokov od ukončenia 2.svetovej vojny, niektorí preživší holokaust stále trpia nedostatkom a hladom.


Približne štvrtina súčasných preživších v Izraeli (k januáru 2022: 165 800) žije v chudobe a musí sa rozhodovať medzi liekmi a jedlom. Nemal by mať každý z nich zabezpečenú dôstojnú starobu počas posledných rokov svojho života? 

Vďaka Bohu však ešte stále žijú a my máme možnosť im pomôcť. Môžeme im prejaviť svoju úctu a preukázať lásku. Vyjadriť, že nesúhlasíme s tým, čo ich postretlo a záleží nám na ich dôstojnosti. Ukázať, že na nich nezabúdame a chceme využiť príležitosť vyjadriť, že im chceme žehnať.

V roku 2010 ICEJ zriadilo Domov pre preživších v Haife, so zámerom postarať sa o tých najzraniteľnejších - o preživších holokaust v Izraeli, ktorí sami nevládzu pokryť základné výdavky. Jedná sa o komplex 9 budov s asistovaným bývaním, ktorý poskytuje okrem ubytovania aj denne teplú stravu, zdravotnú starostlivosť, či kultúrny program. Domov je unikátny v celom Izraeli, pretože ako jediný poskytuje špecializovanú pomoc výlučne pre chudobných preživších. A to všetko pomocou láskyplného personálu, ktorí investuje svoju energiu často dobrovoľne. Pravdepodobne práve preto vládne v domove príjemná rodinná atmosféra.

Domov sa nachádza v Haife, v metropolitnom prístavnom meste na severe Izraela. Práve tam sa v prístave vylodili mnohí Židia, ktorí utekali z Európy či už pred alebo po 2. svetovej vojne. Je nám cťou, že práve ICEJ mohlo byť pri jeho zrode a financovať jeho zriadenie spolu s lokálnou charitatívnou organizáciou, Yad Ezer l'Haver. 

Aj vy môžete byť súčasťou tejto špeciálnej starostlivosti! 

Pozrite si príbeh Mordechaia Liebera, jedného zo šťastných obyvateľov.

Mordechai mal deväť rokov, keď mu jeho mama povedala: "Mottel, utekaj rýchlo preč, aby si svetu porozprával, čo sa tu deje!". Chlapec vyšiel z radu a utiekol do lesa. Bolo to posledný krát, čo videl svoju mamu. Ponechaný sám na seba prežil holokaust ako jediný z celej rodiny. Najprv našiel útočisko u českých roľníkov, neskôr v sirotinci a napokon sa dostal na loď smerom do Izraela. V kibuci sa vyučil za traktoristu a aktívne sa podieľal na budovaní staronového štátu nielen na poli ale aj v boji.

Mordechai je jedným z približne 70-tich obyvateľov unikátneho Domova v Haife. Jeho obyvatelia sú šťastní, že posledné roky života nemusia prežívať v strachu o zajtrajší deň a vedia, že je o nich postarané.

Dokonca vedia, že sa o nich starajú kresťania, ktorí túžia prejaviť svoju lásku prakticky. 
Za dverami domova však čakajú desiatky ďalších seniorov. Hoci dané zariadenie poskytuje prvú pomoc aj pre ostatných preživších v danej lokalite a prevádzkuje celonárodnú asistenčnú linku, mnohí by potrebovali celodennú starostlivosť, no aktuálne kapacity to neumožňujú.

Mesačné náklady na jedného obyvateľa sú približne 2200€. Za deportáciu každého Žida sme počas obdobia Slovenského štátu zaplatili 500 ríšskych mariek. Koľko sme ochotní zaplatiť teraz za ich dôstojnú starobu? Títo ľudia, ktorí prešli hrozným utrpením a nevyčísliteľnou stratou svojich blízkych krutým a nehanebným spôsobom, nesú vo svojich srdciach bolesť a trhlinu, ktorej následky môžeme zmierniť. Času však už nezostáva veľa a každá premeškaná príležitosť môže byť osudná.

Pre mnohých Židov je po storočiach nenávisti a prenasledovania zo strany kresťanov ťažké uveriť, že medzi nimi majú skutočných priateľov. No vďaka kresťanskému úsiliu zahojiť túto trhlinu už mnoho z nich vie, že kresťania sú ich skutoční priatelia! 


Pridajte sa k tým, ktorí zachraňujú životy Božieho zmluvného národa. Nie z povinnosti, ani kvôli výčitkám, ale z nezištnej lásky k Božiemu národu.

O Domove

V roku 2009 poskytoval Šimon Sabag, riaditeľ charitatívnej organizácie Yad Ezer l'Haver, polievku pre chudobných v Haife. Keď videl prichádzať preživších holokaust po teplú stravu, nedokázal sa len prizerať. Nedokázal prijať skutočnosť, že ľudia, ktorí na vlastnej koži zažili hrôzy koncentračných táborov by mali v posledných rokoch života živoriť.
Rozhodol sa preto osloviť ICEJ s prosbou o zafinancovanie apartmánu pre 13 preživších. ICEJ však uvidelo jasne potrebu posunúť  hranice ešte ďalej. Rozhodlo sa kúpiť celú štvorposchodovú budovu.

Na získanie potrebných financií bolo len 5 mesiacov. Boh sa však k projektu priznal hneď od začiatku. Už po 2 týždňoch boli vďaka nemeckej pobočke ICEJ zázračne pokryté náklady pre kúpu celej budovy a po 5 mesiacoch sa mohli kúpiť hneď dve budovy.

Dnes je domov viacúčelovým komplexom, ktorý zahŕňa atraktívne obytné priestory, kuchyňu a jedáleň, synagógu, nádvorie a lekársku a stomatologickú kliniku, ktorá zároveň slúži aj ďalším chudobným preživším v celom okolí Haify. Poskytuje ubytovanie pre vyše 70 núdznych preživších a jeho služby využíva približne 200 ľudí z celého okolia. 

Domov bol uznaný v celom Izraeli ako model pre riešenie rastúceho vnútroštátneho problému chudobných a núdznych ľudí, ktorí prežili šoa. Návštevníci, ktorí prichádzajú spoznať tento domov sú svedkami unikátneho projektu. Svedčia o novodobom prepisovaní histórie a osudu ľudí.

Domov pre preživších holokaust v Haife je ukážkovým príkladom plodnej spolupráce medzi kresťanmi a Židmi. Aj vymôžete byť súčasťou tohto špeciálneho priateľstva!

Stojme za Izraelom spoločne!

Sme Vaše veľvyslanectvo, Váš hlas!

„Je pre nás veľkou útechou mať toto veľvyslanectvo v našom strede. Jeho práca v tom, ako všade mobilizuje kresťanov pre podporu Izraela a jeho pomoc
židovskému národu je zvláštnym požehnaním.“

(Ehud Olmert, bývalý premiér Izraela)


Prečítajte si, čo o nás povedali ďalší